- اتمام پروژه بافت فرش عتبات عالیات در کاشان تا نیمه دوم سال جاری به گزارش سخنگو، مسوول پروژه ملی مذهبی بافت فرش عتبات عالیات در کاشان در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار گروه استان‌های باشگاه خبرنگاران جوان از اصفهان با اشاره به تعهد بافت ۶هزار مترمربع فرش نفیس دستبافت برای حرم های مقدس امیرالمومنین(ع) ...
۱۳۹۵ چهارشنبه ۱۹ آبان - تعداد بازدید: 1510 بار
به گزارش سخنگو، مسوول پروژه ملی مذهبی بافت فرش عتبات عالیات در کاشان در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار گروه استان‌های باشگاه خبرنگاران جوان از اصفهان با اشاره به تعهد بافت ۶هزار مترمربع فرش نفیس دستبافت برای حرم های مقدس امیرالمومنین(ع)، حضرت امام حسین(ع)، حضرت اباالفضل العباس(ع) و خیمه گاه  گفت: ۳۲۵۰ متر مربع از مجموع این میزان تعهد برای مفروش کردن حرم‌های مطهر امام علی(ع) در نجف اشرف، جوادین(علیهماالسلام) در کاظمین و عسگریین (علیهماالسلام) در سامرا در حال بافت است.
سید محسن واجدی با اشاره به بافت این میزان فرش باقی‌مانده به‌همت ۸۰۰ بانوی بافنده کاشانی افزود: ۷۵۰ مترمربع از این فرش‌ها برای اعتاب مقدسه ائمه ا طهار(علیهم السلام اجمعین) در  سامرا، یکهزار  متر مربع برای کاظمین و  1500 متر مربع آن نیز برای نجف اشرف بافته‌می‌شود.           
به‌گفته‌وی،مجموع فرش‌های باقی‌مانده در سه کارگاه فرهنگسرای مهر سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری، ولیعصر(عج) در مدخل شهر، خانه فرش ترنج و محراب در خیابان فاضل نراقی و کارگاه فرش بافی عسگریین در روستای محمد آباد مرکزی در حال بافت است.
مدیر عامل  شرکت فرش ترنج و محراب، بافت ۳۲۰۰ مترمربع از مجموع فرش‌های بافته شده در قالب ۱۶۶ تخته فرش با متراژ ۶ تا ۱۰۰ متر و تحویل به اعتاب مقدسه سیدالشهدا(ع)، قمر منیر بنی هاشم(ع) و خیمه‌گاه را یادآورشد و گفت: فرش‌های صدمتری در زیر قبه اباعبدالله الحسین(ع) و ایوان طلای حرم قمر بنی هاشم گسترده شده‌است.
واجدی،بافت فرش یکصدمتری برای ایوان طلای حرم امیرالمومنین(ع) در نجف اشرف را خاطرنشان کرد و گفت:یک متر مربع از فرش های دست بافت شامل ۳۶۰ هزار گره است.
وی،با تاکید بر بافت نفیس و استفاده از بهترین رنگ و تار و پود در این فرش‌ها گفت: نقشه این فرش ها توسط استادکار برجسته و باسابقه کاشانی امیر حسین کریم پور با استفاده از عصاره و جوهره ای از طرح های ۵۰۰ ساله فرش دستباف در کاشان طراحی شده است.
به‌گفته‌وی، چله این دارهای قالی نیز از جنس ابریشم است و نخ آن از بهترین پشم با ۱۵ نوع رنگ گیاهی برای بافت این فرش ها استفاده می شود.
مسوول پروژه ملی مذهبی بافت فرش عتبات عالیات در کاشان، اظهارداشت:بیشترین بافندگان کارگاه های پروژه ملی مذهبی فرش بافی عتبات عالیات در منطقه کاشان دارای گروه سنی ۴۰ تا ۵۰ سال هستند.
واجدی، محاسبات هزینه‌ها و برنامه‌ریزی دقیق کار بافندگان به‌صورت مکتوب، منظم و مدیریت شده در کارگاه‌ها را تاکیدکرد و افزود: تمامی اطلاعات، بیوگرافی و میزان مهارت بافندگان در مجموعه‌ای مکتوب ثبت و ضبط می شود.
وی افزود: انجام کار دلسوزانه و خالصانه بانوان کاشانی در این کارگاه‌ها با توجه به روحیه مذهبی و اعتقاد قلبی آنها در بافت فرش های عتبات عالیات با بهترین کنترل کیفیت کار در حال اجراست.
به گفته وی، طرح ملی مذهبی فرش بافی عتبات عالیات در منطقه کاشان علاوه بر اینکه اقدامی موثر در احیای دانش فنی فرش و ایجاد کارگاه های فرش بافی دست بافت است عامل اشتغالزایی موثر و کارآفرینی سازنده برای بسیاری از بافندگان، طراحان، افراد چله دوان و تولید کنندگان رنگ های گیاهی قالی شد.
واجدی در پایان افزود:کار منحصر به فرد ایجاد کارگاه های عتبات عالیات اقدام ارزشمندی است که در طول تاریخ به این ساماندهی منسجم و متمرکز انجام نشده است. 
ارسال به شبکه های اجتماعی:
تصاویر مرتبط
نظر شما درباره این مطلب:
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت پورتال منتشر خواهد شد
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد
سرخط خبرها
رونمایی از فرش های حرم های عتبات عالیات
رونمایی از فرش های حرم های عتبات عالیات
اتمام پروژه بافت فرش عتبات عالیات در کاشان تا نیمه دوم سال جاری
اتمام پروژه بافت فرش عتبات عالیات در کاشان تا نیمه دوم سال جاری
بازدید دکتر مصلی نژاد خیر شرکت
بازدید دکتر مصلی نژاد خیر شرکت
طراحی و بافت اولین فرش شش ضلعی دستباف در شرکت ترنج و محراب
طراحی و بافت اولین فرش شش ضلعی دستباف در شرکت ترنج و محراب
فرش‌های دستباف حرم‎های مطهر عتبات عالیات در کاشان رونمایی شد
فرش‌های دستباف حرم‎های مطهر عتبات عالیات در کاشان رونمایی شد
بازدید آقای روحانی از نمایشگاه فرش دستباف و رونمایی از فرش های عتبات عالیات با نام فرش عشق
بازدید آقای روحانی از نمایشگاه فرش دستباف و رونمایی از فرش های عتبات عالیات با نام فرش عشق
اتمام بافت فرش‌های کاظمین در کارگاه فرش‌بافی عتبات عالیات در کاشان
اتمام بافت فرش‌های کاظمین در کارگاه فرش‌بافی عتبات عالیات در کاشان
حرم حضرت ابوالفضل علیه السلام طی مراسمی مفروش شد
حرم حضرت ابوالفضل علیه السلام طی مراسمی مفروش شد
تازه ترین اخبار
رونمایی از فرش های حرم های عتبات عالیات اتمام پروژه بافت فرش عتبات عالیات در کاشان تا نیمه دوم سال جاری بازدید دکتر مصلی نژاد خیر شرکت طراحی و بافت اولین فرش شش ضلعی دستباف در شرکت ترنج و محراب فرش‌های دستباف حرم‎های مطهر عتبات عالیات در کاشان رونمایی شد بازدید آقای روحانی از نمایشگاه فرش دستباف و رونمایی از فرش های عتبات عالیات با نام فرش عشق اتمام بافت فرش‌های کاظمین در کارگاه فرش‌بافی عتبات عالیات در کاشان حرم حضرت ابوالفضل علیه السلام طی مراسمی مفروش شد
پربازدیدترین اخبار
حرم حضرت ابوالفضل علیه السلام طی مراسمی مفروش شد بازدید دکتر مصلی نژاد خیر شرکت طراحی و بافت اولین فرش شش ضلعی دستباف در شرکت ترنج و محراب اتمام پروژه بافت فرش عتبات عالیات در کاشان تا نیمه دوم سال جاری بازدید آقای روحانی از نمایشگاه فرش دستباف و رونمایی از فرش های عتبات عالیات با نام فرش عشق فرش‌های دستباف حرم‎های مطهر عتبات عالیات در کاشان رونمایی شد اتمام بافت فرش‌های کاظمین در کارگاه فرش‌بافی عتبات عالیات در کاشان رونمایی از فرش های حرم های عتبات عالیات
TORANJMEHRAB Website. Copyright 2016
شرکت ترنج و محراب