- اتمام پروژه بافت فرش عتبات عالیات در کاشان تا نیمه دوم سال جاری به گزارش سخنگو، مسوول پروژه ملی مذهبی بافت فرش عتبات عالیات در کاشان در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار گروه استان‌های باشگاه خبرنگاران جوان از اصفهان با اشاره به تعهد بافت ۶هزار مترمربع فرش نفیس دستبافت برای حرم های مقدس امیرالمومنین(ع) ...
11/09/2016 12:00:00 ق.ظ Visit Count1030
به گزارش سخنگو، مسوول پروژه ملی مذهبی بافت فرش عتبات عالیات در کاشان در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار گروه استان‌های باشگاه خبرنگاران جوان از اصفهان با اشاره به تعهد بافت ۶هزار مترمربع فرش نفیس دستبافت برای حرم های مقدس امیرالمومنین(ع)، حضرت امام حسین(ع)، حضرت اباالفضل العباس(ع) و خیمه گاه  گفت: ۳۲۵۰ متر مربع از مجموع این میزان تعهد برای مفروش کردن حرم‌های مطهر امام علی(ع) در نجف اشرف، جوادین(علیهماالسلام) در کاظمین و عسگریین (علیهماالسلام) در سامرا در حال بافت است.
سید محسن واجدی با اشاره به بافت این میزان فرش باقی‌مانده به‌همت ۸۰۰ بانوی بافنده کاشانی افزود: ۷۵۰ مترمربع از این فرش‌ها برای اعتاب مقدسه ائمه ا طهار(علیهم السلام اجمعین) در  سامرا، یکهزار  متر مربع برای کاظمین و  1500 متر مربع آن نیز برای نجف اشرف بافته‌می‌شود.           
به‌گفته‌وی،مجموع فرش‌های باقی‌مانده در سه کارگاه فرهنگسرای مهر سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری، ولیعصر(عج) در مدخل شهر، خانه فرش ترنج و محراب در خیابان فاضل نراقی و کارگاه فرش بافی عسگریین در روستای محمد آباد مرکزی در حال بافت است.
مدیر عامل  شرکت فرش ترنج و محراب، بافت ۳۲۰۰ مترمربع از مجموع فرش‌های بافته شده در قالب ۱۶۶ تخته فرش با متراژ ۶ تا ۱۰۰ متر و تحویل به اعتاب مقدسه سیدالشهدا(ع)، قمر منیر بنی هاشم(ع) و خیمه‌گاه را یادآورشد و گفت: فرش‌های صدمتری در زیر قبه اباعبدالله الحسین(ع) و ایوان طلای حرم قمر بنی هاشم گسترده شده‌است.
واجدی،بافت فرش یکصدمتری برای ایوان طلای حرم امیرالمومنین(ع) در نجف اشرف را خاطرنشان کرد و گفت:یک متر مربع از فرش های دست بافت شامل ۳۶۰ هزار گره است.
وی،با تاکید بر بافت نفیس و استفاده از بهترین رنگ و تار و پود در این فرش‌ها گفت: نقشه این فرش ها توسط استادکار برجسته و باسابقه کاشانی امیر حسین کریم پور با استفاده از عصاره و جوهره ای از طرح های ۵۰۰ ساله فرش دستباف در کاشان طراحی شده است.
به‌گفته‌وی، چله این دارهای قالی نیز از جنس ابریشم است و نخ آن از بهترین پشم با ۱۵ نوع رنگ گیاهی برای بافت این فرش ها استفاده می شود.
مسوول پروژه ملی مذهبی بافت فرش عتبات عالیات در کاشان، اظهارداشت:بیشترین بافندگان کارگاه های پروژه ملی مذهبی فرش بافی عتبات عالیات در منطقه کاشان دارای گروه سنی ۴۰ تا ۵۰ سال هستند.
واجدی، محاسبات هزینه‌ها و برنامه‌ریزی دقیق کار بافندگان به‌صورت مکتوب، منظم و مدیریت شده در کارگاه‌ها را تاکیدکرد و افزود: تمامی اطلاعات، بیوگرافی و میزان مهارت بافندگان در مجموعه‌ای مکتوب ثبت و ضبط می شود.
وی افزود: انجام کار دلسوزانه و خالصانه بانوان کاشانی در این کارگاه‌ها با توجه به روحیه مذهبی و اعتقاد قلبی آنها در بافت فرش های عتبات عالیات با بهترین کنترل کیفیت کار در حال اجراست.
به گفته وی، طرح ملی مذهبی فرش بافی عتبات عالیات در منطقه کاشان علاوه بر اینکه اقدامی موثر در احیای دانش فنی فرش و ایجاد کارگاه های فرش بافی دست بافت است عامل اشتغالزایی موثر و کارآفرینی سازنده برای بسیاری از بافندگان، طراحان، افراد چله دوان و تولید کنندگان رنگ های گیاهی قالی شد.
واجدی در پایان افزود:کار منحصر به فرد ایجاد کارگاه های عتبات عالیات اقدام ارزشمندی است که در طول تاریخ به این ساماندهی منسجم و متمرکز انجام نشده است. 
  Send To Social Networks:
Related Images
Opinion About This Content
Your opinion will be published after activation by administrator!
The head of news
New news
Top news
TORANJMEHRAB CO Website.
All Rights Reserved. Copyright 2015.